Asus ZenFone 4 – tani smartfon z procesorem intela – recenzja

Asus to znany producent sprzętu komputerowego, swoich sił próbuje także na polu smartfonów. ZenFone 4 to tani smartfon o ciekawym wyglądzie działający z procesorem Intel. Czy warto brać go pod uwagę przy zakupie smartfona? Zapraszam do recenzji.

asus_zenfone4_1

Zawartość opakowania

– Asus ZenFone 4
– Ładowarka USB
– Przewód USB/miniUSB
– Słuchawki dokanałowe
– Instrukcja
– Karta gwarancyjna

asus_zenfone4_2

Specyfikacja

  • Platforma
    Android 4.4 (KitKat)
  • Kolor
    Czarny/Biały/niebieski/Czerwony/żółty
  • Wymiary
    67.9 x 136.8 x 11.3 ~ mm (szer. x gł. x wys.)
  • Waga
    145 g (z baterią)
  • Procesor
    Intel® Atom™ Z2520 ( 1.2 GHz )
  • Pamięć
    1 GB LPDDR2 RAM
  • Magazyn danych
    8GB eMMC Flash
  • Gniazdo pamięci
    Karta Micro-SD (do 64 GB)
  • Modem
    INTEL XMM6360
  • Technologia łączności
    WLAN 802.11 b/g/n
    Bluetooth V4.0
    Dual Micro SIM card **
  • Standard sieci
    3G :
    UMTS :
    850/900/1900/2100
    2G :
    EDGE/GPRS/GSM : 850/900/1800/1900,
  • Nawigacja
    GPS, GLONASS & AGPS
  • Wyświetlacz
    4.5cala, WVGA 800×480, IPS z Pojemnościowy wielodotykowy panelem dotykowym
  • Bateria
    1750 mAh Li-Polymer (non-removable)
  • Czas czuwania
    289 /255 godzin(2G/3G)
  • Czas rozmowy
    27.4 /13.8 godzin(2G/3G)
  • Kamera
    Phone:
    Przednia 0.3 megapiksele,
    Tylna megapikseli 8 megapiksele,, przesłona F2.0 , PixelMaster
  • Gniazdo audio
    3.5mm
  • Dźwięk
    MP3/3GP/AAC/AAC+/FM Radio
  • Komunikacja
    SMS/MMS
  • Czujnik
    e-kompas/bliskości/Wbudowany czujnik ruchu

asus_zenfone4_3

Opis

Asus ZenFone 4 zapakowany został w niewielkie białe pudełko. Z wierzchu na pudełku umieszczono zdjęcie smartfona. W pudełku znajdziemy ZenFone 4, ładowarkę USB, przewód USB/miniUSB, słuchawki dokanałowe z mikrofonem, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

asus_zenfone4_4

Smartfon na przednim panelu od góry ma umieszczony głośnik do rozmów, obok przedni aparat VGA. Poniżej znajduje się 4,5 calowy ekran IPS o rozdzielczości 480x854px. Poniżej znajdują się trzy przyciski funkcyjne.

asus_zenfone4_6

Z lewej strony smartfona nie umieszczono żadnych przycisków. Z prawej znajdziemy przycisk on/off i regulację głośności.

asus_zenfone4_7

Od góry umieszczono wyjście słuchawkowe.

asus_zenfone4_8

Od dołu gniazdo miniUSB.

asus_zenfone4_5

Na tylnym panelu znajdziemy umieszczony w centralnej części aparat główny, a pod nim diodę LED. Na dole znajduje się głośnik. Na tylnym panelu znajduje się także logo Asusa, oraz logo Intel Inside świadczące o tym, że wewnątrz smartfona pracuje procesor Intela.

Ekran ZenFone’a 4 pokryty został szkłem Gorilla Glass 3, gwarantuje to dużą odporność na zadrapania i rysy. Boki i tył smartfona wykonane są z matowego plastiku. Plastik jest wysokiej jakości i okazał się odporny na rysy i zabrudzenia.

O ile przód urządzenia na stałe jest koloru czarnego, to tylną klapkę mamy do wyboru w następujących kolorach: czerwony, żółty, niebieski, czarny i biały. Do testów otrzymaliśmy wersję białą.

Smartfon wygląda ładnie, na pewno duże znaczenie ma tutaj kontrast użytych kolorów.

asus_zenfone4_9

Po zdjęciu tylnej klapki otrzymujemy dostęp do gniazda karty SIM, oraz gniazda kart microSD. We wnętrzu widać także baterię, niestety jest ona niewymienna.

Asus ZenFone 4 działa pod kontrolą Androida 4.4 z autorską nakładką ZenUI. Za szybkość działania odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom Z2520 o taktowaniu 1,2 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej, oraz układ graficzny PowerVR SGX544MP2. Wielkość pamięci wewnętrznej to 8 GB, możemy ją rozbudować o 64 GB za pomocą karty microSD.

Wrażenia z testów

ZenFone 4 dobrze leży w dłoni, nie ślizga się, mimo zastosowania plastiku, nic nie trzeszczy i wszystko jest dobrze spasowane. Smartfon wygląda solidnie i taki właśnie jest. Gorilla glass 3 spełnia swoje zadanie i dobrze chroni ekran przed rysami. Tylna klapka jest nad wyraz odporna na uszkodzenia, producentowi należą się słowa uznania.

Ekran urządzenia ma 4,5″ i wykonany został w technologii IPS. Rozdzielczość 480x854px nie jest zachwycająca, ale też nie możemy spodziewać się zbyt wiele po tej półce cenowej. Mimo zastosowania matrycy IPS, jasność pozostawia sporo do życzenia, także kąty widzenia nie są zbyt dobre. W słoneczny dzień możemy mieć problem z obsługą urządzenia.

Producenci smartfonów rzadko sięgają po procesor Intela, Asus przełamuje stereotypy i w swoim urządzeniu zamontował dwurdzeniowy procesor Intel Atom Z2520 1,2 GHz, jak się okazuje jest on całkiem wydajny. Wraz z autorską nakładką ZenUI pozwala na płynne działanie systemu. Podczas testów, praktycznie nie dało się zaobserwować spowolnień systemu, działał szybko i stabilnie. Niewątpliwie jest to zasługa dobrej optymalizacji systemu.

asus_zenfone4_12

Nakładka ZenUI dodaje szereg udoskonaleń do systemu Android 4.4, jest intuicyjna i pozwala na dużą personalizację smartfona. Górny wysuwany panel został podzielony na dwie części, jeśli wysuniemy go z lewej strony otrzymamy dostęp do powiadomień, jeśli z prawej – wysunie nam się ekran szybkich ustawień. ZenUI pozwala także na przełączenie w tryb prosty, z którego mogą skorzystać osoby starsze, po jego włączeniu liczba opcji zostaje ograniczona, a ikony nabierają rozmiarów.

Internet działa szybko i nie ma problemów z płynnym przeglądaniem stron. Oglądanie filmów Full HD także nie nastręcza problemów. Gorzej wygląda sytuacja z grami, bardziej wymagające tytuły przycinają np. Dead Trigger 2, Fifa 2015.

Głośnik i mikrofon pracują bardzo dobrze, dzięki czemu rozmowy telefoniczne są wyraźne i głośne. Głośnik główny jest dość głośny, a dźwięk jest przyzwoitej jakości.

asus_zenfone4_10

Przedni aparat ma rozdzielczość 0.3 Mpix i nie możemy spodziewać się po nim zbyt wiele. Do rozmów wideo wystarczy.

Aparat główny z matrycą 8 Mpix jest całkiem dobry, posiada autofocus i wspomagającą diodę LED. Robi niezłe zdjęcia nawet w trudnych warunkach. Jak na tą półkę cenową jest dużym atutem smartfona. Do wykorzystania mamy kilka trybów takich jak Turbo – do szybkich serii zdjęć, panorama – do tworzenia panoramy, HDR – w celu uzyskania lepszej jakości zdjęcia w trudnych warunkach.
Aparat nagrywa filmy w 1080px i radzi sobie z tym bardzo dobrze. Filmy są dobrej jakości, aparat szybko łapie ostrość.

Poniżej przykładowe zdjęcia.

ZenFone 4 posiada niewymienną baterię o pojemności 1750 mAh nie jest to dużo, pozwala na maksymalnie dwie doby pracy przy mało intensywnym korzystaniu ze smartfona. W przypadku bardziej intensywnego użytkowania będziemy musieli podłączyć ładowarkę tego samego dnia.

Do ZenFone’a dołączone są słuchawki dokanałowe z wbudowanym mikrofonem. Jak grają? Trochę powyżej przeciętnej, jeśli porównać je do słuchawek dołączanych np. do Huawei’a, to Asusy są zdecydowanie lepsze, jeśli porównamy je do markowych słuchawek na wierzch wyjdą ich wady. Jako pierwsze słuchawki lub dla niewymagających słuchaczy – mogą być.

Po podłączeniu lepszych słuchawek np. Koss Porta Pro – okazuje się, że Asus ZenFone 4 gra całkiem dobrze i spokojnie możemy używać go jako odtwarzacza muzyki.

asus_zenfone4_11

Podsumowanie

Asus ZenFone 4 jest ciekawą propozycją w przedziale cenowym do 500 zł. Jego zalety to solidne wykonanie (Gorilla glass3, trwały tylny panel), świetny aparat i szybko działający system. Wady to przede wszystkim jasność ekranu i krótko działająca bateria. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, smartfon jest godny polecenia.

Cena
Od 499 zł
Nasza ocena

ocena8

wujekpoleca